pikselProducenci

e-gazele biznesu 2016

pikselChmura tagów
piksel Jaki laminator mam wybrać?

Zacznijmy od przeznaczenia laminatora. Zastanówmy się najpierw, co chcemy laminować. Czy to będą tylko dokumenty, czy również zależy nam na laminowaniu papieru wrażliwego na temperaturę (paragonów na przykład), czy też może laminator ma służyć również do laminowania prac plastycznych naszych pociech.


Do dokumentów możemy użyć podstawowego modelu bez dodatkowych, bardziej zaawansowanych funkcji. Ale już przy zabezpieczaniu chociażby takich materiałów jak paragony, obowiązkowa jest dodatkowa opcja laminowania na zimo. Laminowanie jest to proces, w którym występują wysokie temperatury, także jeżeli nie mamy opcji laminowania na zimno, nie powinniśmy laminować tego typu materiałów.


Jeżeli chodzi o prace plastyczne, na przykład z użyciem kleju, to dobrze jest obniżyć temperaturę laminowania. Dlatego też nie powinno się laminować prac klejonych, wrażliwych na ciepło w najwyższej temperaturze laminowania. Do laminowania takich prac należy wybrać laminator z możliwością regulacji temperatury.


Kolejną kwestią jest wielkość laminowanych kartek – zasada jest prosta: na większym laminatorze możemy zalaminować mniejsze kartki, nigdy odwrotnie. 
Namawiamy naszych klientów, aby jednak zainwestowali odrobinę więcej i kupili laminator z możliwością laminowania formatu A3. Różnica w koszcie zakupu jest niewielka, a zawsze możemy wykorzystywać go zarówno do kartek A3 jak i mniejszych formatów.
Pamiętać jednak należy o prawidłowym umieszczaniu folii w urządzeniu. Po pierwsze zawsze umieszczamy folie na środku urządzenia – szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy laminujemy mniejsze dokumenty na laminatorze przeznaczonym również do większego formatu.
Jedna sztuka folii do lamiowania składa się z dwóch części zgrzanych ze sobą po krótkim boku z jednej strony. Pomiędzy foliami umieszcza się kartkę (równo, aby jej całość otaczała folia). Tak przygotowany dokument wkładamy do laminatora, ale stroną już złączoną – nie inaczej. Ważne jest również, aby równo włożyć dokument do szczeliny wejściowej. Jeżeli okaże się, że folia zostanie krzywo wciągnięta, mogą powstać zagniecenia, a środkowa część folii (która powinna mieć kontakt z dokumentem) zostanie nawinięta na rozgrzane rolki, co może spowodować uszkodzenie urządzenia.
Jest to o tyle ważne, że niestety, ale w takim przypadku reklamacje nie będą uwzględniane, gdyż nie jest to wada urządzenia, a zły sposób użytkowania. 


A skoro jesteśmy przy temacie folii, to należy pamiętać o jej zakupie. Decyzja jest tu dość prosta: im więcej mikronów ma folia, tym jest sztywniejsza. W naszej ofercie znajdują się folie o grubości 80, 100 i 125 mikronów. Używanie foli powyżej tych wielkości zaleca się w przypadku bardzo częstego i intensywnego używania dokumentu.
Do laminowania na zimno niestety, nie nadają się folie do laminowania na ciepło. 


Prędkość laminacji i szybkość nagrzewania są ważnymi parametrami w przypadku urządzeń często eksploatowanych. Także dodatkowym parametrem, który ma wpływ na jakość laminowania jest ilość rolek grzejnych – zasada jest prosta: im więcej tym lepiej (poprawia dokładność laminowania)

Zakup urządzenia i folii to jedno, ale ważne jest również, aby urządzenie służyło nam przez wiele lat bez problemów.
Dlatego, choć nie wszyscy producenci o tym piszą, mamy dwie zasady, które staramy się wpajać naszym klientom:


1. przeczyść rolki laminatora po jego używaniu: wystarczy od razu po zakończeniu laminowania przepuścić przez niego czystą, białą kartkę o maksymalnej wielkości (czyli jeżeli laminator jest wielkości A3 to mimo, że laminowaliśmy coś w formacie A4, przepuszczamy kartkę A3) Taki zabieg pozwoli nam na oczyszczenie rolek z ewentualnego kleju i innych zanieczyszczeń, które pozostały na wałkach grzejnych,
2. jeżeli posiadasz laminator z funkcją laminowania na zimno, to po zakończeniu laminowania przełącz go najpierw na laminowanie na zimno, a potem wyłącz – przedłużysz żywotność rolek (chodzi o to aby rolki grzejne stygły obracając się).


Oczywiście nasz personel został przeszkolony i na pewno pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia. Dlatego zachęcamy również do kontaktu z nami.

Chętnie dzielimy się wiedzą i pomagamy we wszelkich wątpliwościach pojawiających się podczas doboru urządzenia.

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
piksel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl